Hol javasoljuk az ózonos tisztítási eljárást?
- Házak, Lakások, Várótermek
- Irodák, irodaházak
- Magánrendelők, Állatorvosi rendelők, Közösségi helyek
- Szálláshelyek
- Bölcsődék, Óvodák, Iskolák
- Fitnesztermek, Szoláriumok
- Dohányfüstös, dohos, áporodott helyiségek
- Kozmetika
Az ózonos fertőtlenítés hatékonysága
2500-szor hatékonyabb, mint a hipoklorit (OCI)
5000-szer hatékonyabb, mint a klóramin (NH 2Cl)
(Összehasonlítás 99,99% -a baktérium koncentráció mellett)
Árak
Általános fertőtlenítési áraink
- Helyiségek 30 m2-ig vagy kezelési idő max. 90 percig10.900-
- Helyiségek 75 m2-ig vagy kezelési idő max. 120 percig20.900-
- Helyiségek 100 m2-ig vagy kezelési idő max. 180 percig30.900-
- Helyiségek 150 m2-ig vagy kezelési idő max. 240 percig45.900-
- Helyiségek 200 m2-ig vagy kezelési idő max. 300 percig60.900-
- Helységek 200 m2 felett, kérjen ajánlatot!
Rendszeres fertőtlenítés esetén kedvezményt biztosítunk!
Az ózonos fertőtlenítés menete
Miután az ózonos eljárással fertőtlenítendő helyiség(ek) személyektől kiürültek, egy ózongenerátor kerül elhelyezésre a fertőtlenítendő helyiségben, ami a beállított paramétereknek megfelelően elvégzi a fertőtlenítést. Nincs szükség a helyiség kipakolására, a nagyobb bútorok elmozdítására. Az ózonos eljárás után fontos a szellőztetés és a mérő eszköz használata a biztonság érdekében, ami minden előírásnak megfelel.
Érdekességek az ózonról
A 19. században az emberek elkezdték hasznosítani az ózont fertőtlenítésre, vízkezelésre, gyógyításra, tisztításra, a táplálék frissen tartására. Száz év leforgása alatt pedig az emberek ózonhoz való kapcsolata és hozzáállása jelentősen megváltozott, és annak használata széles körben elterjedt. 1902-ben Németországban hozták létre az első olyan gyárat, amely a víz ózonnal történő fertőtlenítésére és tisztítására szakosodott. Azóta már sok vízműben alkalmaznak ózonos technológiát a víz tisztításának és fertőtlenítésének folyamatában. (wikipedia)
Az ózon fertőtlenítő hatása
Az ózon az egyik legerősebb oxidáló és fertőtlenítő anyag, ami a vízben lévő mikroorganizmusoktól függően 600-3000-szer hatékonyabb fertőtlenítő hatású, mint a klór. Ha kapcsolatba kerül bármiféle mikroorganizmussal, mint például baktériumokkal, vírusokkal, penésszel, gombával, szagot okozó elemekkel, vagy oldott oxidálható ásványi anyagokkal, akkor egyszerűen megsemmisíti azt, vagy csapadék formájában oxidálja és ezáltal kiszűrhetővé teszi, amit a telítődött szűrőanyagról időszakos visszamosatással lehet eltávolítani. Az oxidálási folyamat az ózonnal olyan eredményes, hogy a mikroorganizmusok nem tudnak immunitást felépíteni, nem úgy, mint ahogy a hagyományos vegyszerekkel előfordulhat. (wikipedia)
Az ózon és az emberi szervezet kapcsolata
Az emberek rendkívül érzékenyen reagálnak az ózonra. A fertőtlenítésre használt ózon töménysége 0,5-2,5 ppm (milliomodrész) között van. Az emberek 0,01 ppm ózonkoncentrációt szagról már érzékelnek. 0,01 ppm alatti ózonkoncentráció az Egészségügyi Minisztérium szerint semmilyen káros hatással nincs az emberi szervezetre maximum 10 órán át tartó érintkezés esetén. A minisztériumi forrás szerint minden kellemetlen tünet (kiszáradt száj, légutak irritációja) az ózonnal érintett terület elhagyása után rögtön elmúlik, mindennemű következmény nélkül. Tehát nagyon fontos ózonos fertőtlenítés után mérést végezni. (wikipedia)
Orvosi felhasználása
A belőle felszabaduló naszcens oxigén erősen roncsoló hatású, ezért fertőtlenítőszerként (például ivóvíz fertőtlenítésére) használják. A baktericid (baktériumölő), virocid (vírusölő) hatás hátterében a szétváló ózonból keletkező aktív oxigén oxidáló hatása áll. Az ózon megbontja a baktériumok sejthártyáját, a foszfolipidek és lipoproteinek oxidálása által. Megakadályozza a gombák sejtnövekedését – bizonyos stádiumokban, a vírusok sejtekhez kapcsolódásának akadályozásával pedig a vírusok szaporodása ellen hat. A sejteket gyenge enzim bevonatuk sérülékennyé teszi a vírusok betörése ellen, de így egyben az oxidációra is érzékenyek lesznek. Az ózon aktív oxigén molekulája így eloxidálja és megtisztítja a testet a vírusos sejtektől, amiket a szervezet egészségesekkel pótol. Az ózon oxidálja a rosszindulatú sejtek külső lipid falát is. Keringési betegségek esetén az összetapadt vörösvérsejtek gátolják a vérkeringést a kis hajszálerekben, és csökkentik az oxigén-felszívódást is. Az ózon megszünteti az összetapadást, és helyreállítja az oxigén-szállító képességet. A szövetek oxigén-ellátása nő, mivel egyrészt nő a nyomás az artériákban, másrészt csökken a vér viszkozitása.
Az ózon oxidálja a felesleges lerakódásokat az erekben, kitisztítja a véredényeket. Az ózon élénkíti az oxigén anyagcserét is. Stimulálja egyes tisztogató, sejtfal-védő enzimek képződését és az ATP termelődést is, aktiválja az immunrendszert, az interferonok termelődésének növelésével. Mióta az emberek rájöttek az ózon kedvező hatására, számos helyzetben alkalmazzák fertőtlenítésre, baktériumok és vírusok elpusztítására. Így derült fény arra, hogy az ózon hatásos a tályog, kólibaktérium, a pseudomonas fluorescens baktérium, a szalmonella megbetegedést okozó baktérium , a haemolitikus urémiás szindrómáért felelős baktérium, a kolera-baktérium (lásd. kolera), a hepatitis B vírus antigénje, a hepatitis A vírus antigénje, az „A” típusú influenza és a HIV elleni kezelésre. Mindezen baktériumok és vírusok ellen az ózon rendkívül gyors és hatásos ellenanyagnak bizonyult. (sote)
Az ózonos fertőtlenítés hatása a baktériumokra és vírusokra
Az ózon erős baktériumölő és vírusölő hatása hátterében a szétváló ózonból keletkező aktív oxigén oxidáló hatása áll. Az ózon megbontja a baktériumok sejthártyáját, amikor érintkezésbe kerül a baktérium sejtfalával. A létrejövő robbanásszerű oxidációs reakció következtében lyuk keletkezik a sejtfalon. A baktérium kezdi elveszíteni alakját, miközben ózon molekulák létrehoznak további lyukakat a sejtfalon. A másodperc tört része alatt több ezer ózon molekula ütközik a bakteriális sejtfalba és a sejt elpusztul. A vírus mikroszkopikus biológiai organizmus, amely nem sejtes szerveződésű és csak más élőlények sejtjeiben, parazitaként képes szaporodni. Az ózonmolekulák a vírust úgy károsítják, hogy azok képtelenek lesznek további sejteket megfertőzni, azaz továbbadni a fertőzést.
Az ózonos fertőtlenítés hatása függ az ózon koncentrációjától, valamint a kezelés idejétől. A kettős szénatom kötések szétszakadása következtében az enzimek és fehérjék, és a baktériumok, gombák, vírusok inaktiválódnak, vagyis fertőzőképességük megszűnik.
A vizsgálatok szerint a baktérium és gomba membránokkal, valamint a vírus kapszidokkal ellentétben az emberi szöveteket csak tartós behatási idő után és csak korlátozottan károsítja. Ha a nemzetközi irodalmat áttekintjük, számos tudományos cikk foglalkozik az ózon csíraölő hatásával, és a gyógyászatban történő egyre szélesebb alkalmazásával.
Az ózonos fertőtlenítés hatása a penészgombákra
A penész egy élő szervezet, mely betelepszik lakásunkba, otthonunkba. Ha meg akarunk szabadulni tőle, akkor nem elég, ha csak a penésztelepeket tüntetjük el! A penész újratermelődésének forrását, vagyis a spórákat is el kell pusztítani, e nélkül a kezelés sajnos csak ideig-óráig hatásos és a penész újra megjelenik! A dohos szagot okozó penész gyakran még nem látható, mikor már a szagát érezzük a levegőben. Nagyon fontos, hogy ha a dohos szagot meg akarjuk szüntetni, akkor a penészt mindenhonnan el kell távolítani. Ez általában a nehéz feladat, mert a penész gyakran bújik meg a szekrények mögött vagy más nehezen hozzáférhető helyeken. Az élő penész festéssel nem tüntethető el véglegesen. Ha az élő penészt csak lefestjük, azzal nem szabadulunk meg tőle véglegesen, mert nagyon hamar újra átjut a festékrétegen és tovább terjeszkedik! Számos esetben úgy igyekeznek a penészképződést megelőzni, hogy a penészgombák növekedését, szaporodását gátló anyaggal impregnálják a tapétát, a parkettát vagy ilyen anyagot kevernek a falfestékhez. Ezek a penészképződés megakadályozása szempontjából kétségtelenül hasznos megoldások, azonban ezek a vegyszerek esetleg egészségkárosítóak lehetnek. Ennek legnyilvánvalóbb példája a formaldehiddel impregnált tapéták és parketták, amelyek jelentős a formaldehid kibocsátása.
Az ózonos fertőtlenítés ezzel szemben elpusztítja a penészgombák spóráit is, megakadályozva ezzel újbóli elszaporodásukat. A kifejlett, azaz már látható penészgombákkal szemben az ózon felületi hatást fejt ki és a növekedésüket is gátolja. Rendszeres ózonkezelés a penészgomba számára ideális környezetben is képes visszatartani a penész elszaporodását. Fontos tudni, hogy a kezelés során a penész elpusztul, porózussá válik, így egyszerűen letörölhető a falról, de ettől még továbbra is látható marad, ezért utólagos eltávolítást igényel. Ha az ózonos penészmentesítés után a környezeti tényezők még mindig fennállnak, a penész ismét kifejlődhet, így ismételt kezelésre lehet szükség.
Az ózon hatása a poratkákra
Az ózon gáz halmazállapotú és kétszer nehezebb a levegőnél, ezért beszivárog minden apró repedésbe, résbe a padlón, a szövetekbe, kárpitokba, az ágyneműk és a matrac belsejébe is. Rövid idő alatt elpusztítja az ezeken a helyeken élő poratkákat azzal, hogy roncsolja a légzőszervüket. Egyedülálló hatása a vegyszerekkel szemben, hogy az ózon oxidálja az atkák ürülékét is, ami leginkább felelős a porallergia tünetek kiváltásáért. Az eljárás teljesen vegyszermentes és veszélytelen az emberre. A hálószobában az ózonos fertőtlenítés elvégzése után még az ágynemű is friss illatú és higiénikus lesz.
Az ózonos fertőtlenítés hatása a szagokra
Ha az ózon szagmolekulákkal találkozik, az extra oxigénatom reakcióba lép vele és azonnal elpusztítja, illetve teljesen oxidálja azokat. A reakció következtében a szagmolekula megsemmisül, az ózon oxigénné alakul. Az ózonos fertőtlenítés alkalmazható bármilyen lakás, szoba, ház, iroda, üzlet, autó, hajó, lakókocsi belső terének a szagtalanítására. Eltérő sebességgel oxidálja a különböző illat és szag anyagokat, de például viszonylagosan alacsony koncentráció elég a szag eltüntetéséhez.
Az ózonos fertőtlenítés hatása a dohányfüstre
Az ózon megszünteti a dohányfüst részét képező fenol gázok által okozott irritációt.
Ezek a gázok okozzák azt a kényelmetlen érzést, amikor a bántó dohányfüst “csípi” az ott tartózkodók szemét, és emiatt hosszan tartó, mindent átható kellemetlen szagot árasztanak. Az ózon teljes mértékben megszünteti a dohányfüst szagot, ráadásul jóval hatékonyabb, mint a csupán látható részecskék kiszűrésére alkalmas elektromos légszűrők vagy a szagokat csak időlegesen elfedő illatosító spray-k. Az ózon, mint szagtalanító vegyület legnagyobb előnye más eljárásokhoz képest – mivel a szag forrását bontja le és nem csak elnyomja a szagokat – képes véglegesen megszüntetni a zavaró, kellemetlen szagokat. Hatékonysága annak függvénye, hogy az ózon milyen mértékben lép érintkezésbe a szagmolekulákkal. Tehát érdemes megfelelően hosszú ideig alávetni a kezelésnek az adott helyiséget!
A koronavírust megöli-e az ózonos fertőtlenítő kezelés?
A vírusok általában kicsi, egyedülálló részecskék, amelyek kristályokból és makromolekulákból épülnek fel. A baktériumoktól eltérően csak a gazdasejtben szaporodnak, azaz külső felületeken megél egy darabig, de nem szaporodik. Az ózon úgy öli meg a vírust, hogy a fehérje burkolatán keresztül bejut a magba, és ezzel károsítja a vírus RNS-ét, ami ettől elpusztul. A magasabb koncentrációjú ózon oxidációval elpusztítja a külső fehérjehéjat is.
Az új koronavírus is egy ilyen felépítésű vírus.
Az ózongáz tudottan és dokumentáltan elpusztítja a SARS vírust, és mivel az új COVID-19 koronavírus szerkezete szinte teljesen megegyezik a SARS koronavírussal, ebből az következik, hogy az új koronavírussal szemben is hatásos.
A vírus emberekre történő hatásának megjelenése előtt természetesen nem létezett ilyen tanulmány ezzel kapcsolatban. Azonban Kínában, a Hubei Virológiai Intézetében már folyik ilyen teszt. Ennek a tesztnek a végzése során megállapították, hogy az ózon a koronavírusnak az elpusztítására is alkalmas, ezt egy tanulmányban összegzik és rövidesen hivatalosan közzé is teszik a Virology folyóiratban.
Jelenleg szinte mindenki úgy éli az életét, hogy minden lehetséges módon elkerülje a koronavírus-fertőzést. A COVID-19 idején – főként az intézményekben, irodákban – egyre szélesebb körben terjed az ózonozás.